Батман (град)

Координати: 37°52′50″N 41°07′39″E / 37.88056° СГШ; 41.12750° ИГД / 37.88056; 41.12750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Батман
Општина
Поглед на центарот на градот.
Поглед на центарот на градот.
Батман is located in Турција
Батман
Батман
Местоположба на Батман, Турција
Координати: 37°52′50″N 41°07′39″E / 37.88056° СГШ; 41.12750° ИГД / 37.88056; 41.12750
Држава Турција
РегионЈугоисточна Анадолија
ПровинцијаБатман
Управа
 • ГрадоначалникСабри Оздемир (Партија за мир и демократија)
Површина[1]
 • Област563,59 км2 (21,760 ми2)
Надм. вис.&10000000000000540000000540 м
Население (2012)[2]
 • Градскo348.963
 • District381.990
 • District густина6,8/км2 (18/ми2)
Часовен појасЕЕТ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ЕЕСТ (UTC+3)
Поштенски код72x xx
Повик. бр.(+98) 488
Регистарски таблички72
Мреж. местоhttp://www.batman.bel.tr

Батман (курдски: Êlih) — административен центар на истоимената турска провинција Батман со 348.963 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Батман се наоѓа на југоистокот на Турција, во регионот на Југоисточна Анадолија. Градот е сместен на висорамнина од 540м, окружен со сурови голи планини без ниеддно дрво, низ градот тече реката Илух, притока на реката Батман која се влева во реката Тигар. Оддалечен е околу 97 километри источно од Дијарбекир, и околу 130 километри од границата со Сирија. Градот има универзитет кој е основан во 2007 година и е дел од програмата Еразмус, програма за размена на студенти. Во регионот на Батман доминантна стока е нафтата.

Историја[уреди | уреди извор]

Сè до 50-тите години на 20 век, Батман бил село кое го носело имет Илух и имало 3000 жители. За брзиот раст на градот се заслужни пронаоѓалиштата на нафта откриени во 1940 година. Во 1944 железнички е поврзан со Анкара така после пронаоѓањето на нафтата илјадници нови жители од сите делови на Турција се преселиле во градот во потрага за работа. Брзорастечкиот град го променил името во 1957 година по името на најзначајната река во тој крај, Батмен, истовремено и станал административен центар на таа област. Голем придонес за развојот на градот бил и изградбата на рафинеријата за нафта и нафтоводот долг 511 километри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.