Баскијат (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Баскијат (Basquiat) — биографски филм од 1996 година кој претставува вистинска приказна за животот на еден од најславните артисти на поп-арт ерата — Жан Мишел Баскија. Филмот е режиран од Џулиан Шнабел. Се зборува за растот и падот на еден 19 годишен афроамериканец кој ја презема поп-арт сцената на Њујорк во 1981.

Улоги[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]