Басарски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Басарски јазик
Онијански јазик
Застапен воГвинеја, Сенегал
НародБасари
Говорници(23.000 во 1991–2006 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bsc
 лице  aliyan
 народ  biliyan
 јазик  oniyan
 држава  Liyan

Басарскиот, или познат како онијански, е сенегамбиски јазик. Овој јазик е дел од поголемото семејство на нигер-конгоански јазици. Јазикот се зборува воглавно во Сенегал од околу 13.300 луѓе. Јазикот се пишува со латиница. Покрај во Сенегал, јазикот се зборува и во Гвинеја од околу 8.600 луѓе и во Гвинеја-Бисао од околу 510 лица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Басарски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]