Прејди на содржината

Барутен чај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барутен чај
Барутен чај
Видзелен

Други називило чу ча, џу ча, 珠茶
Потеклопокраина Џеѓанг (Кина), Тајван, Индонезија идр.

Краток описПопуларен низ целиот свет. Вкусот зависи од местото на одгледување на растението

Барутен чај (кинески: 珠茶, транскр. џу ча - „бисерен чај“) — кинески зелен чај од Шангај со висока соодржина на теин. Потекнува уште од времето на времена династијата Танг (618—907.). Денес се произведува во покраината Анхуеј во Кина. Листовите се сушат се виткаат во мали топчиња кој наликуваат барутни зрна, по кое го добил неговото име. Има силен вкус и многу освежителен. Пијалакот има темнозелена боја.

Специфичности барутниот чај

[уреди | уреди извор]

Барутниот чај, поради високата соодржина на теин, се препорачува да се пие наутро. Исто така соодржи антиоксиданси кој го смалуваат нивото отров и токсиникое го внесуваме секој ден. Овој чај го намалува холестеролот.

Подготовка на зелениот чај

[уреди | уреди извор]

За една шоља чај од 2дл потребно е пола чајна лажичка зелен чај и вода, која која треба да се вари на 70 степени. Го оставаме 2 до 3 минути а потоа го цедиме.