Баро Фере

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пјер Џозеф „Баро“ Фере (1908–1976) бил ромски џез гитарист и композитор.[1] Тој бил познат по неговиот ромски прекар „Баро“, што значи „Големиот“ или дури „Кралот“ на ромски. Преку неговиот брат, Жан „Матело“ Ферет, Баро го запознал Џанго Рајнхард и двајцата станале и пријатели и ривали.[2] Од 1931 година, браќата Фере, заедно со нивниот трет брат Етјен „Саран“ Фере и роднината Рене „Шалан“ Фере, биле омилени соработници на Рајнхард.

Браќата Фере свиреле со музичари меѓу кои и Диди Дупрат.

Баро ја напуштил својата музичка кариера за време на Втората светска војна, и се посветил на водење барови и бизниси на црниот пазар за време на германската окупација на Париз, активност што ја продолжил и во раните 1970-ти.[3]

Како композитор, на Баро делата биле со години пред своето време. Неговите дела како „Паника...!“, „Лудата“, „Свинг Валцер“ (напишан со белгиско-францускиот хармоникаш Гас Висур) и „Разделбата со Зоро“ сите биле модернистички, несфатливи за тоа време, и луѓето ги карактеризирале како нереални. Изведбите биле дел Мизет, дел модерен џез.

Неговите внуци, синовите на Жан „Матело“ Фере, Булу и Елиос Фере продолжиле да изведуваат џипси џез.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dregni, Michael (2008). Gypsy Jazz: In Search of Django Reinhardt and the Soul of Gypsy Swing. Oxford University Press. стр. 146–161. ISBN 978-0-19-531192-1.
  2. Dregni, Michael (2004). Django: The Life and Music of a Gypsy Legend. Oxford University Press. стр. 41–46. ISBN 0-19-516752-X.
  3. Dregni, Michael (2008). Gypsy Jazz: In Search of Django Reinhardt and the Soul of Gypsy Swing. Oxford University Press. стр. 160–161. ISBN 978-0-19-531192-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]