Барочки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барочки јазик
Застапен воНова Ирска
Говорници(2,100 во 1985 г.)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bjk

Барочкиавстронезиски јазик, дел од групата на мезомеланезиски јазици од подгрупата на новоирски јазици. Јазикот се зборува во покраината Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја.Според податоците од 1985 година, јазикот го зборувале 2100 луѓе.

Поврзано[уреди | уреди извор]