Барон (Жиронда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барон
Baron
општина
Општинската зграда на Барон
Општинската зграда на Барон
Грб на Барон Baron
Грб
ЗемјаФранција
РегионНова Аквитанија
ДепартманЖиронда
ОкругЛибурн
КантонЛе Кото де Дордоњ
Општ. заедницаКреоне
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Емануел Ле Блон ди Плуи
Површина110,34 км2 (399 ми2)
Население (2008)2991
 • Густина0,96/км2 (2,5/ми2)
INSEE/Пошт. бр.33028 / 33750
Надм. висина29 м
(прос. 82 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Барон (француски: Baron) – општина во департманот Жиронда во југозападна Франција.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1962491—    
1968503+2.4%
1975527+4.8%
1982668+26.8%
1990749+12.1%
1999866+15.6%
2008991+14.4%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]