Баркхад Абди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баркхад Абди
Barkhad Abdi at LFCC Awards.jpg
Абди на Њујоркшкиот филмски фестивал во 2014 г.
Роден(а)Баркхад Абди
СедиштеЛос Анџелес, Калифорнија, САД
Занимањеглумец, продуцент
Активен2013-сегашност

Баркхад Абди (роден на 10 април 1985 во Могадишу) - Сомалиско-американски глумец и режисер. Тој го направил своето деби во 2013 во филмот Капетан Филипс, за што добил различни филмски номинации за награди, вклучувајќи Оскар за најдобра споредна машка улога, Златен глобус за најдобар спореден глумец и БАФТА награда за најдобар глумец во споредна улога, од кој победил само во последната.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови[уреди | уреди извор]

ТВ Серии[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]