Баркау (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 46°59′0″N 21°7′25″E / 46.98333° N; 21.12361° E / 46.98333; 21.12361
Баркау
Barcău
Berettyó
Река
Држави Романија, Унгарија
Окрузи Романија: Салај, Бихор
Унгарија: Хајду-Бихар, Бекеш
Градови Маргита, Беретџоујфалу
Извор
 - место планините Плопиш, близу Богиш, Sălaj County, Романија
Утока Кришул Репеде
 - местоположба близу Зегалом, Бекеш, Унгарија
 - координати 46°59′0″N 21°7′25″E / 46.98333° N; 21.12361° E / 46.98333; 21.12361
Должина 134 км
Слив 2.025 км2

Баркау или Береџо (унгарски: Berettyó, романски: Barcău), е река која извира во Бихор, Романија. Се влева во реката Кереш-Шебеш во Унгарија.

Градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]