Барија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Барија (симб. Ba, Ба; од фр. barye) е единица за притисок од системот СГС. Еднаква е на 1 дин на квадратен сантиметар.[1]

1 Ba = 0,1 Pa = 0,1 N/m2 = 1 g·cm−1s−2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]