Бариум флуорид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бариум флуорид
Назнаки
7787-32-8 Ок
ChemSpider 56421 Ок
3Д-модел (Jmol) Слика
Слика
PubChem 62670
RTECS-бр. CQ9100000
UNII H96A02I53Y Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед бели кубични кристали[1]
Густина 4.893 g/cm3[1]
Точка на топење
Точка на вриење
1.58 g/L (10 °C)
1.61 g/L (25 °C)[2]
Производ на растворливост, Ksp 1.84·10−7[3]
Растворливост растворлив вометанол, етанол
−51·10−6 cm3/mol[4]
Топлинска спроводливост 10.9 W/(m·K)[5]
Показател на прекршување (nD)
 • 1.557 (200 nm)
 • 1.4744 (589 nm)
 • 1.4014 (10 µm)
[6]
Структура
Кристална структура Флуорит (кубична), cF12
Fm3m, No. 225
Термохемија
Стандардна моларна
ентропија
So298
96.4 J/(mol·K)
Специфичен топлински капацитет, C 71.2 J/(mol·K)
Опасност
Безбедност при работа:
Главни опасности
Toxic
GHS-ознаки:
Пиктограми
GHS07: Извичник
Температура на запалување {{{value}}}
Смртоносна доза или концентрација:
250 mg/kg, oral (rat)
Безбедносен лист PubChem
Слични супстанци
Други анјони
Други катјони
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Бариум флуорид е неорганско соединение со формула BaF
2
. Тоа е безбојна цврста материја која се јавува во природата како редок минерал франкдиксонит.[7] Во стандардни услови ја прифаќа структурата на флуоритот, а при висок притисок структурата на PbCl
2
]].[8] Како и CaF
2
, тој е отпорен и нерастворлив во вода..

AНад околу. 500 °C, BaF
2
е кородиран од влага, но во суви средини може да се користи до 800 °C. Долготрајната изложеност на влага го деградира преносот во опсегот на вакуум УВ. Тој е помалку отпорен на вода отколку калциум флуорид, но тој е најотпорен од сите оптички флуориди на високоенергетско зрачење, иако неговата далеку ултравиолетова пропустливост е помала од онаа на другите флуориди. Прилично е тврд, многу чувствителен на термички шок и лесно се скрши.

Оптички својства[уреди | уреди извор]

Бариум флуоридот е транспарентен од ултравиолетово до инфрацрвено, од 150 до 200 nm до 11–11.5 µm.Се користи во прозорци за инфрацрвена спектроскопија, особено во областа на анализа на мазут. Неговата пропустливост на 200 nm е релативно мала (0,60), но на 500 nm се зголемува до 0,96-0,97 и останува на тоа ниво до 9 µm, а потоа почнува да паѓа (0,85 за 10 µm и 0.42 за 12 µm). Индексот на рефракција е околу 1,46 од 700 nm до 5 µm.[9]

Бариум флуоридот е исто така вообичаен, многу брз (еден од најбрзите) сцинтилатори за откривање на Х-зраци, гама зраци или други високоенергетски честички. Една од неговите апликации е детекција на гама фотони од 511 keV во позитронска емисиона томографија. Тој реагира и на алфа и бета честички, но, за разлика од повеќето сцинтилатори, не испушта ултравиолетова светлина.[10] Може да се користи и за детекција на неутрони со висока енергија (10-150 MeV) користејќи техники за дискриминација на формата на пулсот за да се одделат од гама фотоните кои се појавуваат истовремено..

Бариум флуоридот се користи како преопацификационен агенс и во производството на емајл и застаклување на фрит. Неговата друга употреба е во производството на средства за заварување (додаток на некои флукс, компонента на облоги за прачки за заварување и во прашоци за заварување). Се користи и во металургијата, како стопена бања за рафинирање на алуминиум.

Структура на гасна фаза[уреди | уреди извор]

Во фазата на пареа, молекулата BaF
2
е нелинеарна со агол F-Ba-F од приближно 108°.[11] Неговата нелинеарност ја нарушува VSEPR теоријата. Ab initio пресметките покажуваат дека придонесите од d орбитали во обвивката под валентната обвивка се одговорни.[12] Друг предлог е дека поларизацијата на електронското јадро на атомот на бариум создава приближно тетраедрална дистрибуција на полнежот што е во интеракција со Ba-F врските.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Haynes, p. 4.49
 2. Haynes, p. 5.167
 3. John Rumble (June 18, 2018). CRC Handbook of Chemistry and Physics (English) (99th. изд.). CRC Press. стр. 4–47. ISBN 978-1138561632.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. Haynes, p. 4.126
 5. Haynes, p. 12.222
 6. Haynes, p. 10.248
 7. Radtke A.S., Brown G.E. (1974). „Frankdicksonite, BaF2, a New Mineral from Nevada“ (PDF). American Mineralogist. 59: 885–888.
 8. Wells, A.F. (1984). Structural inorganic chemistry −5th Edition. Oxford: Clarendon Press. ISBN 0-19-855370-6.
 9. „Crystran Ltd. Optical Component Materials“. Архивирано од изворникот на 2010-06-11. Посетено на 29 December 2009.
 10. Laval, M; Moszyński, M.; Allemand, R.; Cormoreche, E.; Guinet, P.; Odru, R.; Vacher, J. (1983). „Barium fluoride – Inorganic scintillator for subnanosecond timing“. Nuclear Instruments and Methods in Physics Research. 206 (1–2): 169–176. Bibcode:1983NIMPR.206..169L. doi:10.1016/0167-5087(83)91254-1.
 11. Greenwood, Norman N.; Earnshaw, Alan (1997). Chemistry of the Elements (2. изд.). Butterworth-Heinemann. ISBN 0080379419.
 12. Seijo, Luis; Barandiarán, Zoila; Huzinaga, Sigeru (1991). „Ab initio model potential study of the equilibrium geometry of alkaline earth dihalides: MX2 (M=Mg, Ca, Sr, Ba; X=F, Cl, Br, I)“ (PDF). The Journal of Chemical Physics. 94 (5): 3762. Bibcode:1991JChPh..94.3762S. doi:10.1063/1.459748. hdl:10486/7315.
 13. Bytheway, Ian; Gillespie, Ronald J.; Tang, Ting-Hua; Bader, Richard F. W. (1995). „Core Distortions and Geometries of the Difluorides and Dihydrides of Ca, Sr, and Ba“. Inorganic Chemistry. 34 (9): 2407. doi:10.1021/ic00113a023.

Цитирани извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]