Прејди на содржината

Барбус-тикто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барбус-тикто

Барбус тикто , или пунтиус тикто [1] ( латински: Pethia ticto ), е вид на зракоперки од фамилијата крап.

Опис[уреди | уреди извор]

Телото е издолжено овално, странично срамнети со земја. Страничната линија нецелосна, скалите големи. Антените се отсутни. Задниот дел е сиво-зелен, страните се сребрени со метален сјај, стомакот е бел. Мажјакот се разликува од женката во присуство на светла црвена лента по телото. Во природата, барбусот расте до 10 см, во аквариум 6-8 см.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Татковина - Индија, Шри Ланка, Хималаите, Пакистан, Непал, Бангладеш, Мјанмар и Тајланд.

Живее во свежа и соленкава вода на канали, ровови и други резервоари со калливо дно.

Содржина[уреди | уреди извор]

Карактерот е мирен, школски (најмалку 6 риби), се движат. Во аквариумот, горните и средните слоеви на вода.

Непретенциозна сештојадна риба, но склона кон ненаситност. Препорачана температура 24-26°C, pH 6,5-7,8, тврдост на водата 4-20°dH. Препорачаниот волумен е од 50 литри.

Не треба да се чува со риби со издолжени или прекриени перки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име а.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]