Барби (кукла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барби
Прво појавувањемарт 9, 1959; пред 61 година (1959-03-09)
СоздавачРут Хендлер
Информации
ПрекарБарби

Барбика или Барби — е најпродавана кукла на светот. Првпат се појавила 1959 година, како како производ на компанијата Мател, Инц. Американската стопанственичка Рут Хендлер се смета за креаторка на Барби, чиј дизајн бил бил испириран од германската кукла позната како Билд Лили. Барби е еден од најпродаваните производи во индустријата за играчки скоро 50 години. Често била предмет за исмејување, поради нејзиниот изглед и начинот на живот кој го протежирал нејѕиниот лик. Подоцна биле измислени анимирани филмови за неа.

Кога Барбара била дете таа повеќе би сакалa да си игра со кукли од хартија кукли, па нејзината мајка создала кукла Барби.За oвие информации се мислеше дека е неточно како мајка Барбара беше оспорен од страна на некој што живее во близина на неа, дека таа има создадено многу слични кукли. Како што не постои доказ, Барби остана.

Рут Хендлер беше креаторот на Барби. Нејзините родители биле полски еврејски имигранти. Нејзиниот сопруг, Елиот Хендлер беше основач на Мател во 1945 година, која е најголема компанија за играчки во светот. Таа првично сакаше да ја именува куклатa "Барбара", по нејзината ќерка, или "Баб" по прекарот на својата ќерка.Тие имиња сепак, се заштитени со авторски права.

Наводи[уреди | уреди извор]