Барбешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барбешница
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворПлачковица
УстиеМалешевска Река

Барбешницарека во Источна Македонија и притока на Малешевска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во северниот дел на планината Плачковица. Нејзиното течение е југоисточно од селото Блатец и градот Виница. Се влева во Малешевска Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 9. ISBN 978-9989-2117-6-8.