Барбашки Дол - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барбашки Дол
археолошко наоѓалиште
Барбашки Дол is located in Македонија
Барбашки Дол
Местоположба на Барбашки Дол во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Археолошкото наоѓалиште Барбашки Дол е некропола и тумули од железното време. Југоисточно, недалеку од селото Виничка Кршла, се наоѓаат 4 тумули со помали димензии, распоредени речиси еден до друг, од кои едниот е оштетен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки наоѓалишта)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]