Прејди на содржината

Барбара Денерлајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барбара Денерлајн
Барбара Денерлајн во 2011 година
Животописни податоци
Роден(а)25 септември 1964(1964-09-25)(59 г.)
Минхен, Германија
ЖанровиЏез
Занимањамузика
Инструментиелектронсски орган, синтисајзер, пипе орган
Период на активност1980s–present
Мреж. местоbarbaradennerlein.com

Барбара Денерлајн (роден на 25 септември 1964 година во Минхен [1] ) е германски џез оргулар. Таа има постигнато особено критичко признание за користење на бас педал на орган Хамонд, и за интегрирање на синтисајзер звучи на инструментот, а бил опишан од страна на критичарот Рон Вин како "најинтересен џез оргулар кој се појавил во текот на 1980-тите." [2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yanow, Scott. „Barbara Dennerlein“. allmusic. Посетено на 20 December 2009.
  2. Wynn, Ron (1994). Ron Wynn (уред.). All Music Guide to Jazz. M. Erlewine, V. Bogdanov. San Francisco: Miller Freeman. стр. 203. ISBN 0-87930-308-5.