Барбара Џ. Мејер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Барбара Џин Мејер (родена 1949 година) била биолог и генетичар, истакната за нејзиното пионерско истражување за фамсот од ламбда, вирус кој ги заразува бактериите; откривање на мастер контролниот ген вклучен во одредувањето на полот ; и студии за регулирање на гени, особено надомест на дозирање.[1] Со работата на Мејер биле откриени механизми за определување на полот и надомест на дозирање - тој баланс на изразот на х-хромозомски ген меѓу половите во елегантите на Канорабдитис кои и денес продолжуваат да служат како основа на различни области на студии за структурата и функцијата на хромозомите.[2]

Д-р Мејер била истражувач на ХХМИ, професор по генетика, геномија и развој во УЗ Беркли и асистент на професорот во одделот за биохемија и биофизика на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско (UCSF). Нејзиното тековно истражување било фокусирано на молекуларните мрежи кои контролираат динамичко однесување на хромозомите за време на развојот на клетките кои издржуваат стабилност на геномот.[3]

Животопис[уреди | уреди извор]

Барбара Мејер е родена во Калифорнија и израснала во Стоктон. Мејер ги завршила додипломски студии на универзитетот Стенфорд, работејќи со Дејвид Клејтон. Таа започнала со докторски студии на Универзитетот во Калифорнија, Беркли и ги завршила своите постдипломски студии во 1979 година на универзитетот Харвард во лабораторијата на Марк Пташне, работејќи на регулирање на гени во ламбда фаг, бактериски вирус кој ги инфицира бактериите E. coli. За време на постдокторскиот период на Универзитетот Кембриџ и МРЦ, Мејер го започнала своето истражување за тоа како хромозомите го одредуваат полот во лабораторијата на Сиднеј Бренер, која подоцна освоила Нобелова награда за воспоставување на нематскиот црв Caenorhabditis elegans како важен модел во организмот. Префрлајќи се од вирус во Канорабдитис елеганс (В. Елеганс), кружен црв, Мејер сè уште проучувала гентско регулирање, но се свртува кон определување на полот. Мејер го открила главниот ген вклучен во определувањето на полот.

Раната работа на Мејер била фокусирана на тоа како С. Елеганс го „брои“ бројот на Х-хромозомите и комплетите автозоми за да го утврди нејзиниот пол, како и како се прилагодува на нерамнотежата во бројот на Х-хромозоми меѓу двата пола. Во C. elegans, поединци со два Х-хромозоми се само-оплодувачки хермафродити; оние со само еден Х хромозом се машки. Популарна хипотеза кога Мајер ја започнала својата постдокторска работа била дека црвите ја компензираат разликата во бројот на копии на гените на Х-хромозомот помеѓу двата пола. Но, не било јасно дали црвите го постигнале ова со регулирање на гените на Х-хромозомот кај мажите или со регулирање на гените на Х-хромозомот кај хермафродитите. Мејер ја основала својата прва лабораторија во МИТ по напуштањето на МРЦ, започнувајќи со прашањето како нематодата го специфицира нејзиниот пол. Понатамошната анализа на механизмот за основање на компензацијата на дозата произведе многу клучни увид во регулацијата на гените.

Во 1990 година, Мејер и нејзиниот сопруг Том Клијн се откажале од своите мандатни позиции (таа во МИТ, тој во Принстон), и прифатиле целосен ангажман на факултет на Универзитетот во Калифорнија, Беркли . Во 1997 година, Мејер станала истражувач на ХХМИ. Нејзината лабораторија идентификувала ген што го именуваа xol-1 како главен прекинувач за определување на полот. Групата Мејер открила и дека факторите на транскрипција кодирани од Х-хромозомот и Битката за автосом за да контролираат дали xol-1 бил транскриптивно активен или неактивен. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Haloupek, Nicole (1 January 2019). „Barbara J. Meyer: 2018 Thomas Hunt Morgan Medal“. Genetics. 211 (1): 1–3. doi:10.1534/genetics.118.301883. PMC 6325698. PMID 30626637.
  2. Haloupek, Nicole (2019-01-01). „Barbara J. Meyer: 2018 Thomas Hunt Morgan Medal“. Genetics (англиски). 211 (1): 1–3. doi:10.1534/genetics.118.301883. ISSN 0016-6731. PMID 30626637.
  3. „Barbara J. Meyer“. HHMI.org (англиски). Посетено на 2019-09-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]