Бара (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бара(река)
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворСува Гора
УстиеВардар

Бара (река)река во Северозападна Македонија чиј тек е низ Полог.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа на Сува Гора источно од Гостивар во атарот на селото Волковија и се влева во реката Вардар2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.