Баптистичка Црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Баптистичка Црква
Baptist Church
First Baptist ChurchC Ottawa.jpg
Основни податоци
Место Отава, Канада
Држава Канада
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Баптистичката црква (англиски : Baptist Church) е црква која се наоѓа во Отава, Канада и е во склопот на Баптистичката црква. Црквата била изградена во 1857 година. Во 1916 година црквата била проширена, а во 1928 реновирена.