Банши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бунворт Банши

Банши е женски дух од ирската митологија кој што носи вести за смртта на некој познаник, преку вриштење.

Опис[уреди | уреди извор]

Баншито е најчесто опишано како жена која што носи црвен или зелен фустан, и има долга црвенкаста коса. Најчесто се појавува како постара жена но може да биде и помлада.

Кининг[уреди | уреди извор]

Во Ирска и во некои делови од Шкотска, традиција е да има кининг жена која што испушта крици на жалост. Оваа жена во некои случаи е и професионалец .

Ирските легенди велат дека имало „песна на жалост“ која што самовила би ја пеела пред или откако некој ќе умре, и најчесто ја предупредува фамилијата на човекот дека тој ќе умре.

Кога неколку баншии ќе се појават, тоа ја индицира смртта на некој голем или свет. Најчесто баншиите биле убиени.

Потекло[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]