Прејди на содржината

Банска

Координати: 42°03′48″N 25°33′48″E / 42.0634° СГШ; 25.5632° ИГД / 42.0634; 25.5632
Од Википедија — слободната енциклопедија
Банска
Реката Банска кај Добрич
Местоположба
ДржаваБугарија
Физички особености
Устие 
 • место
Марица
 • координати
42°03′48″N 25°33′48″E / 42.0634° СГШ; 25.5632° ИГД / 42.0634; 25.5632
Особености на сливот
ТечениеМарица → Егејско Море

Банска - река во Хасковската област, југоисточна Бугарија. Реката е на 37 км долга.[1]

Банска извира од врвот Софиџик во Источни Родопи. Поминува низ селата Татарево, Гарваново, Клокотница и Добрич. Помеѓу Татарево и Гарваново ја создава клисурата Боаза. Реката се влева во Марица кај Хасково како десна притока.[1]

Во 1230 година се случи Битката кај Клокотница крај бреговите на реката.[1]

Реката Банска е населена со голем број видови риби, вклучувајќи ги ципла, пегуница, караш и скобал.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Река Банска, област Хасково“ (бугарски). Haskovo.com. Архивирано од изворникот на 11 јули 2011. Посетено на 1 јануари 2021.