Бано Кушев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бано Кушев
Bano-Kushev.JPG
Роден 1863 г.
Велес, Ottoman flag.svg Отоманско Царство
Починал 17 ноември 1910 г.
Велес, Ottoman flag.svg Отоманско Царство

Бано Михајлов Кушев бил учител во Отоманското Царство и деец на Внатрешната македонска револуционерна организација.