Банка на Намибија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Банка на Намибија
Логото на Банката на Намибија
Логото на Банката на Намибија
Седиште71 Авенија Роберт Мугабе, Виндхук
Основана1990
Сопственик100% државна сопственост[1]
GovernorЈоханес Гавакаб
Централна банка наНамибија
ВалутаНамибија долар
NAD (ISO 4217)
Резерви1 680 милиони долари[1]
Каматна стапка4.25%
ПретходникЈужноафриканска резервна банка
Мрежно местоbon.com.na

Банката на Намибија е централната банка во Намибија. Банката е основана со одредбите на Членот 128 од Уставот на Намибија. Банката се наоѓа во Виндхук и е основана во 1990 година.[2] Банката е единствена институција која има дозвола за издавање на намибискиот долар.

Гувернери[уреди | уреди извор]

Дел од гувернерите на банката биле:[3]

 • Воутер Бернард (16 јуни 1990 - 31 август 1991)
 • Ерик Ленарт Карлсон (1 септември 1991 - 31 декември 1993)
 • Џафар Бин Ахмад (1 јануари 1994 - 31 декември 1996)
 • ТОм Алвендо (1 јануари 1997 - 25 март 2010)[4]
 • Ипумбу Шими (25 март 2010 - 1 јуни 2020)[5]
 • Јоханес Гавакаб (1 јуни 2020 - )[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 https://d-nb.info/1138787981/34
 2. Sherbourne, Robin. Guide to the Namibian Economy 2013/14. Institute for Public Policy Research, Namibia. стр. 14. ISBN 978-99945-78-14-6.
 3. https://www.bon.com.na/About-Us/Corporate-Profile/Previous-Governors-of-the-Bank-of-Namibia.aspx
 4. Tom Alweendo Namibia Institute for Democracy Архивирано на 11 јуни 2011 г.
 5. „Bank of Namibia - Board members of the Bank“. www.bon.com.na. Архивирано од изворникот на 2 February 2017. Посетено на 20 September 2016.
 6. https://www.namibian.com.na/90447/read/Gawaxabs-new-job-raises-eyebrows

Надворешни врски[уреди | уреди извор]