Банка на Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Банка на Израел
בנק ישראל
بنك إسرائيل
BankIsrael01 ST 06.jpg
СедиштеЕрусалим
Централна банка наИзраел
Валутанов израелски шекел
ILS (ISO 4217)
Каматна стапка0,75%
Interest on reserves2,00%
Мрежно местоbankisrael.gov.il

Банката на Израел (хебрејски: בנק ישראל, арапски: بنك إسرائيل) е централна банка на Израел. Се наоѓа во Ерусалим со посебно одделение и во Тел Авив. Моментален гувернер е Карнит Флуг — прва жена на таа функција.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИЗРАЕЛ: Жена првпат на чело на централната банка“. Телеграф. 2013-10-20. Посетено на 2013-10-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 31°46′53″N 35°12′04″E / 31.78139° СГШ; 35.20111° ИГД / 31.78139; 35.20111