Баничка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баничка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворКрчин
УстиеЦрн Дрим

Баничка Река - Река во Западна Македонија и притока на Црн Дрим

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа северозападно од Дебар, и извира од планината Крчин. Баничка река се влива во Црн Дрим и зафаќа сливно подрачје од 29,5 км2[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 9. ISBN 978-9989-2117-6-8.