Баница (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баница
археолошко наоѓалиште
Баница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Баница
Баница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′43″N 22°36′29″E / 41.44528° СГШ; 22.60806° ИГД / 41.44528; 22.60806Координати: 41°26′43″N 22°36′29″E / 41.44528° СГШ; 22.60806° ИГД / 41.44528; 22.60806
Основни податоци
Име Баница
Место Баница
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Баница е археолошки локалитет кој се наоѓа во истоименото село, Општина Струмица. Оваа некропола е од доцноантичкото време. Се наоѓа на источниот раб на селото. Во 1958 година, при изградбата на патот Струмица-Вељуса бил уништен поголем дел од некропола со гробови од камени плочи. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069