Баница (Шарлија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камбанаријата и руините од селото Баница

Баница (грчки: Καρυές, Кариес) — поранешно село во Серско, Егејска Македонија (денес Грција). Крај селото Баница на 4 мај 1903 година во битка со турската полиција загинува Гоце Делчев[1].

  1. Банце Стојцев (2004). Military History of Macedonia. Скопје: Воена академија Генерал Михајло Апостолски”. http://www.militaryhistory.com.mk.  (мапа)

Личности[уреди | уреди извор]

Починале

Координати: 41°12.04.9′N 23°37.14.4′E / 41.0000000° СГШ; 23.0000000° ИГД / 41.0000000; 23.0000000{{#coordinates:}}: неважечка геог. ширина