Банел Николица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Банел Николица

Банел Николица (роден на 7 јануари 1985 година) е романски професионален фудбалер и менаџер во ЦС Фауреи.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Дачија Униреа Браила и Политехника Темишвар[уреди | уреди извор]

Тој го имаше своето деби во романската Лига II, играјќи за Дачија Униреа Браила.[1] Потоа, тој се приклучил на Политехника Темишвар, правејќи го своето деби во Дивизија А на 19-годишна возраст.[2] Сепак, тој забележа само 15 лигашки настапи за клубот пред да се пресели во Стеауа Букурешти, на почетокот на 2005 година, тој потпиша 5-годишен договор со Стеауа.[3]

Стеауа Букурешт[уреди | уреди извор]

Набргу по приклучувањето на Стеауа, Николица ја освоил својата прва титула во Лига I уште во првата сезона со тимот. Тој е познат како скромен и вреден човек, иако не е многу технички, брзината и брзината се неговите силни страни.

Во пролетта 2006 година, тој постигна два гола на натпреварот против Реал Бетис,[4] неговите голови ја отворија вратата на Стеауа до четвртфиналето на Купот на УЕФА, а потоа повторно постигна гол во четвртфиналето, овој пат против Рапид Букурешти за да му помогне на својот тим. стигне до полуфинале.

На 1 ноември 2006 година, тој постигна автогол против Реал Мадрид во натпреварот од Лигата на шампионите.[5] За жал за него и романската страна, ова се покажа како решавачко за исходот на натпреварот. Тој тврдеше дека не можел да спие 48 часа откако го постигнал. По натпреварот со ФК Аргеш, романскиот весник Газета Спортурилор го нарече Банелињо.

На 27 август 2008 година, тој постигнал еден гол на натпреварот против Галатасарај, во третото квалификациско коло на Лигата на шампионите на УЕФА,[6] со што Стеауа Букурешти ја испратил во групната фаза трета година по ред.

Почнувајќи од сезоната 2010–11, Банел бил новиот капитен на Стеауа, но со доаѓањето на новиот тренер Илие Думитреску, тој набрзо му ја дал својата лента на Кристијан Танасе.

Сен-Етјен[уреди | уреди извор]

На 30 август 2011 година, Сент-Етјен објави на нивната официјална веб-страница дека нашле договор со Стеауа за трансферот на Николица и дека играчот ќе одлета за Франција и ќе ги помине медицинските прегледи следниот ден. Во последната година од договорот со Стеауа Букурешти, трансферната сума беше 700.000 евра. Тој потпиша договор вреден 400.000 евра годишно.[7]

На 6 ноември тој го постигнал својот прв гол помагајќи му на Сент-Етјен да ремизира против второпласираниот Монпелје.[8] Во натпреварот против Сошо, Николита му понуди асистенција на тинејџерот Зума за да му донесе победа на Сент Етјен.[9] По само шест месеци со францускиот тим, тој стана лидер постигнувајќи 3 гола и нудејќи 3 асистенции по неговите први 11 настапи.[10] Во февруари 2012 година, Николица постигна груба лепенка, имајќи неколку не толку убедливи игри, кои беа опишани како монотони.[11] Во март тој паузираше неколку недели поради проблеми со лигаментите.[12] Тој се опорави кон крајот на март 2012 година и играше на натпреварите против Монпеље и Олимпик Лион, двата порази со 1–0.[13]

Заем на Нант[уреди | уреди извор]

На 2 септември 2013 година, клубот од Лига 1 ФК Нант потврди дека Николица бил потпишан на долгогодишна позајмица од Сент Етјен. Тој направи асистенција за својот прв натпревар против ФК Сошо.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Николица досега освои 34 натпревари за Романија и постигна еден гол. Тој исто така беше романски интернационалец до 21 година.

На 25 март 2008 година, тој беше одликуван од претседателот на Романија, Трајан Басеску за резултатите од квалификациите за ЕВРО 2008 и квалификациите за УЕФА Евро 2008 Група Ц со Медалија „Меритул спортив“ — (Медал „Спортска заслуга“) класа II. со две буриња.[14][15]

Тој беше капитен за прв пат на пријателскиот натпревар против Сан Марино на 11 август 2011 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Николица е етнички Ром/Циган,[16] еден од шесте браќа израснати од неговата мајка во малиот, сиромашниот град Фауреи, Николица пораснал решен да успее, а неговата брзина и трудољубивост на теренот се доказ за неговата нелегирана страст за игра.

Еден од неговите браќа, Стелиан е исто така професионален фудбалер кој играл за ЦФ Браила и други тимови во пониските лиги на Романија.[17][18] Банел и Стелијан играа заедно во нивниот роден тим CS Făurei.[19]

Николица го добил прекарот Жардел по познатиот Марио Жардел од Бразил.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Статистиката е точна на натпреварот одигран на 2 септември 2014 година

Меѓународни цели[уреди | уреди извор]

Резултатите и резултатите на прво место го наведуваат бројот на голови на Романија. Колоната „Score“ го означува резултатот по голот на играчот.
Цел Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1. 2 јуни 2007 година Арена Петрол, Целје, Словенија  Словенија</img> Словенија 2 – 0 2–1 Квалификации за УЕФА Еуро 2008

Почести[уреди | уреди извор]

Сезона Клуб Наслов
2004–05 Стеауа Букурешт Дивизија А
2005–06 Стеауа Букурешт Дивизија А
2006 година Стеауа Букурешт Суперкупот на Романите
2010–11 Стеауа Букурешт Купа Романи
2012–13 Сен-Етјен Куп на Лига

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ionel Iuga: "Banel Nicolita o sa-l vrajeasca pe Sarkozy" - Braila - Ziare.com“. www.ziare.com.
 2. „Bănel Nicoliţă, transferat la Saint-Etienne“.
 3. „FCSB – site-ul oficial al FC Steaua Bucuresti“. www.steauafc.com. Архивирано од изворникот на 8 March 2012. Посетено на 15 December 2009.
 4. Nicolita brace against Betis Архивирано на 3 јануари 2012 г.
 5. http://www.ziare.com/articole/autogol+banel+bernabeu Nicolita autogol cu Real Madrid
 6. aedotnavzar (28 August 2008). „STEAUA – Galatasaray 1-0 – gol Nicolita“. Архивирано од изворникот на 2022-04-05. Посетено на 2022-04-01.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 7. http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/nicolita-va-avea-la-st-etienne-un-salariu-mai-mare-decit-al-lui-torje-257887.html Contract Nicolita
 8. „Ligue 1: Bănel Nicoliţă, primul gol pentru St. Etienne. Daniel Niculae a adus victoria lui Nancy“.
 9. „VIDEO Nicoliţă lăudat iar în presa franceză: "A fost un permanent pericol pentru Sochaux".
 10. „VIDEO Bănel din nou erou pentru Saint Etienne! Pasă de gol şi o ratare uriaşă“.
 11. http://www.gsp.ro/international/stranieri/nicolita-a-devenit-monoton-l-equipe-i-a-dat-nota-4-301833.html Nicolita a devenit monoton
 12. http://www.ziare.com/banel-nicolita/stiri-banel-nicolita/accidentarea-lui-nicolita-mai-grava-decat-se-credea-initial-1153776 Accidentarea lui nicolita grava
 13. http://sportsillustrated.cnn.com/2012/soccer/03/24/france.roundup.ap/index.html France roundup
 14. „DECRET privind conferirea Ordinului și Medaliei Meritul Sportiv“ (PDF). Monitorul Oficial al României Nr. 241. 28 March 2008. стр. 3. Посетено на 26 August 2016.
 15. „Decorarea unor personalități ale fotbalului românesc“. Administrația Prezidențială. 25 March 2008. Посетено на 26 August 2016.
 16. Wilson, Jonathan (22 February 2007). „Kevin Flynn on Eastern European football: Can Steaua overturn their 2-0 deficit against Sevilla?“. The Guardian.
 17. „INTERVIU EXCLUSIV Fratele lui Bănel îi calcă pe urme acestuia! "Am mult de muncit pentru a-l egala" [EXCLUSIVE INTERVIEW Bănel's brother follows his traces! "I have a lot of work to equalize him"] (Romanian). gsp.ro. Посетено на 7 October 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 18. „Viorel Ion îl vrea pe fratele lui Nicoliţă!“ [Viorel Ion wants Nicolita's brother!] (Romanian). prosport.ro. Посетено на 7 October 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 19. "Fratii dinamita". Banel Nicolita inscrie pe banda rulanta la Faurei, alaturi de fratele sau, iar echipa e lider detasat“ ["The Dynamite Brothers". Banel Nicolita scores many goals at Faurei alongside his brother, and the team is the top leader] (Romanian). sport.ro. Посетено на 7 October 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Petre Marin
Steaua captain
2010
Наследник
Cristian Tănase