Банево Трло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Банево Трло или Перо Чичо — населба во источниот дел на Куманово, од левата страна на Кумановска Река. Претставува понова населба од градот со планска градба. Во оваа населба се наоѓа ОУ „Христијан Тодоровски Карпош“. Населена исклучиво со Македонци.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]