Бандерица (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бандерицанекропола и ѕидан водовод од римското време. Се наоѓа во Клисурско Маало, на околу 1 км југоисточно од центарот на Демир Капија и претставува југоисточна периферија на античката населба Манастир - Варници. На северната страна се наоѓаат реките Бошава и Вардар. На ова место се откопани гробови од II-IV век, како и делови од римски водовод ѕидан со камен, тули и варов малтер[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Микулчиќ И., 1988/89, 65-88. (М.И)