Бангтан Момци

Од Википедија — слободната енциклопедија

BTS ( хангул방탄소년단; ПРBangtan Sonyeondan; lit. Bulletproof Boy Scouts Извидници отпорни на куршуми ), познат и како Бангтан Бојс, е јужнокорејски машки бенд формиран во 2010 година. Бендот се состои од Џин, Суга, Џеј Хоуп, РМ, Џимин, В и Јунгкук, кои ко-пишуваат и копродуцираат поголемиот дел од нивниот материјал. Првично како хип хоп група, нивниот музички стил еволуираше за да вклучи широк спектар на жанрови, додека нивната лирика се фокусираше на теми вклучувајќи го менталното здравје, проблемите на младоста на училишна возраст и полнолетството, загубата, патувањето кон самољубие., индивидуализмот и последиците од славата и признанието. Нивната дискографија и соседното дело, исто така, се повикуваат на литература, филозофија и психолошки концепти и вклучуваат алтернативна приказна за универзумот .

BTS дебитираше во 2013 година под Big Hit Entertainment со синглот албум 2 Cool 4 Skool . БТС ги објавија своите први студиски албуми на корејски и јапонски јазик, Dark & Wild и Wake Up соодветно, во 2014 година. Вториот корејски студиски албум на групата, Wings (2016), беше нивниот прв кој продаде еден милион примероци во Јужна Кореја. До 2017 година, БТС премина на глобалниот музички пазар и го предводеше корејскиот бран во Соединетите држави, станувајќи првиот корејски ансамбл кој доби златен сертификат од Здружението на индустријата за снимање на Америка (RIAA) за нивниот сингл „ Mic Drop “, како како и првиот чин од Јужна Кореја на врвот на Билборд 200 со нивниот студиски албум Love Yourself: Tear (2018). Во 2020 година, БТС стана една од ретките групи по Битлси (во 1966-1968 година) која на четири американски албуми број еден за помалку од две години, при што Love Yourself: Answer (2018) стана првиот корејски албум со платинест сертификат од страна на RIAA; во истата година, тие станаа и првиот целосно јужнокорејски чин кој стигна до број еден на двата Billboard Hot 100 и Billboard Global 200 со нивниот сингл номиниран за Греми „ Динамит “. Последователните изданија „ Savage Love “, „ Life Goes On “, „ Butter “ и „ Permission to Dance “ ги направија најбрзиот чин кој заработил четири американски број еден синглови од Џастин Тимберлејк во 2006 година.

Почнувајќи од 2022 година, БТС е најпродаваниот изведувач во историјата на Јужна Кореја според Циркл чарт, со продадени над 30 милиони албуми. Нивниот студиски албум Map of the Soul: 7 (2020) е најпродаваниот албум на сите времиња во Јужна Кореја, како и првиот во земјата што ги надмина четирите и петте милиони регистрирани продажби. Тие се првиот неанглиско говорно подрачје и азиски чин што ги распродаде концертите на стадионот Вембли и Розе Боул ( Светска турнеја Love Yourself, 2019), и беа прогласени за глобален изведувач на снимање на Меѓународната федерација на фонографската индустрија (IFPI). на годината и за 2020 и за 2021 година. Признанијата на групата вклучуваат повеќе Американски музички награди, Билборд музички награди, награди Златен диск и номинации за пет Греми награди . Надвор од музиката, тие се обратија на три сесии на Генералното собрание на Обединетите нации и соработуваа со УНИЦЕФ во 2017 година за да ја основаат кампањата „Сакај се себеси“ против насилството. Изложена на меѓународната насловна страница ' Time како „ Лидери од следната генерација “ и наречена „ Принцовите на попот “, БТС се појави и на листите ' Тајм со 25 највлијателни луѓе на интернет (2017-2019) и 100 највлијателни луѓе во светот (2019), а во 2018 година станаа најмладите добитници на јужнокорејскиот орден за културни заслуги за нивниот придонес во ширењето на корејската култура и јазик.

На 14 јуни 2022 година, групата објави закажана пауза во групните активности за да им овозможи на членовите да ја завршат својата задолжителна јужнокорејска воена служба, со планирано обединување за 2025 година. Џин, најстариот член, стана првиот што се пријави на 13 декември 2022 година.

Име[уреди | уреди извор]

BTS се залага за корејската фраза Bangtan Sonyeondan ( Korean ), што буквално во превод значи „Извидници отпорни на куршуми“. Според членот J-Hope, името ја означува желбата на групата „да ги блокира стереотипите, критиките и очекувањата кои се насочени кон адолесцентите како куршуми“. [1] [2] Во Јапонија, тие се познати како Bōdan Shōnendan (防弾少年団) . [3] Во јули 2017 година, BTS објави дека нивното име исто така ќе биде „Beyond the Scene“ како дел од нивниот нов бренд идентитет. [4] Ова го прошири значењето на нивното име за да ја опфати идејата за раст „од момче до возрасен кој ги отвора вратите што се свртени напред“. [5]

  1. Kang, Hee-jung (June 22, 2015). 방탄소년단 "팀명 후보, 빅키즈 영네이션 있었다"(야만TV) [BTS "Team name candidates, Big Kids Young Nation" (Yaman TV)] (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот на May 5, 2021. Посетено на March 9, 2018.
  2. Trabasso, Giovanna (May 29, 2016). „BTS Is Tackling Problems That Are Taboo“. Архивирано од изворникот на March 29, 2019. Посетено на September 4, 2019.
  3. TSが初のドラマ主題歌!フジ坂口健太郎が刑事役 [BTS' first drama theme song! Kentaro Sakaguchi plays a detective] (јапонски). Nikkan Sports. March 8, 2018. Архивирано од изворникот на March 8, 2018. Посетено на June 4, 2021.
  4. Seong, Jeong-eun (July 5, 2017). 방탄소년단, 팬클럽 아미와 연결된 새 BI 공개 "문을 열고 나아가는 청춘" [BTS unveils new BI linked to fan club ARMY, "Youth who opens the door and moves forward"] (корејски). Star Today. Архивирано од изворникот на August 12, 2017. Посетено на July 5, 2017.
  5. „BTS Brand eXperience Design Renewal“. Behance. September 26, 2017. Архивирано од изворникот на October 11, 2017. Посетено на March 9, 2018.