Бангладеш на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бангладеш на Олимписките игри

Знаме на Бангладеш
МОК-код  BAN
НОК Олимписка асоцијација на Бангладеш
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Бангладеш учествувал на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Спортистите од Бангладеш имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот“). [1] [2]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Мохамад Шамсудин 100 м 11.13 8 Не се квалификувал за следната фаза
Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Асиф Хосаин Кан Воздушна пушка од 10 метри 587 = 35 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Ахмед Мохамед 50 м слободно 25,47 63 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Доли Ахтер 50 м слободно 30,72 61 Не се квалификувал за следната фаза

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]