Банана чамец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Банана брод, Варадеро, Куба

Банана чамецот (или водена санка), е без сила, надувувачки рекреативен брод што треба да се влече.[1] Различни модели обично сместуваат три до десет возачи што седат на поголема, главна цевка и ги потпираат нозете на две странични крилни цевки кои го стабилизираат бродот. Главната цевка е често жолта и во форма на банана. Некои модели имаат две главни цевки.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Пронаоѓачот на чамецот со банана бил Волтер Камакау Наполеон во 1971 година, од Сан Диего, Калифорнија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Banana Boat – Types of Boats“. Посетено на 28 јуни 2020.