Балуанско-памски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балауанско-памски јазик
Застапен во Папуа Нова Гвинеја
Подрачје Острови Балуан и Пам
Говорници (1,000 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 blq

Балуанско-памскиот е адмиралитетски јазик кој се зборува во покраината Манус во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот е дел од океанските јазици, кои пак се дел од австронезиските јазици. Според податоците од 1982 година, јазикот го зборуваат околу 1000 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]