Балтија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Балтија е легендарен остров во римската митологија, за кој се верувало дека се наоѓа во Северна Европа. Овој остров е споменат до Ксенофонт и во „Природознание“ на Плиниј Постариот. Според ова, се верува дека и така е добиено името на Балтичкото Море, односно според овој легендарен митолошки остров. Постојат истражувачки кои тврдат дека островот се наоѓал во Зеланд или некој друг остров во Балтикото Море, како што се островите во Естонија, Финска или Шведска.

Поврзано[уреди | уреди извор]