Балтанска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балтанска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворБалтан
1.740 м
УстиеБрајчинска Река

Балтанска Рекарека во Југозападна Македонија и притока на Брајчинска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во западниот дел на планината Баба, поточно на сверните падини на огранката Балтан, на надморска височина од околу 1.740 м. Нејзиното течение продолжува на север кон селото Брајчино, каде што од левата страна се влева во Брајчинска Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 9. ISBN 978-9989-2117-6-8.