Прејди на содржината

Балтакова Чука

Координати: 41°32′32″N 22°58′06″E / 41.5422° СГШ; 22.9683° ИГД / 41.5422; 22.9683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Балтакова Чука
Балтакова чука
Балтакова Чука на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.226 м
Координати41°32′32″N 22°58′06″E / 41.5422° СГШ; 22.9683° ИГД / 41.5422; 22.9683
Друго имеБалтакова чука
Географија
МестоБеровско, Македонија
Петричко, Пиринска Македонија
Матичен венецМалешевски Планини
Карта

Балтакова Чука (бугарски: Балтакова чука) — врв на Малешевските Планини помеѓу Беровско во Македонија и Петричко, Пиринска Македонија. Се издига на висина од 1.226 м на главното планинско било, јужно од врвот Чукара. Сочинет е од метаморфни карпи. Има куполест облик со стрмни источни и југоисточни падини кои се спуштаат кон долината на реката Лебница.[1]

Низ Балтакова Чука минува државната граница меѓу Македонија и Бугарија.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Енциклопедия „Пирински край“, том I. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 59. ISBN 954-90006-1-3.