Балтаи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Балтаи е фестивал на жителите на Мордвин особено во Татарстан. Името на празникот значи „празник на медот“. Овој фестивал се одржува во првата недела по Витсундеј и значи почеток на времето за косење. Главните традиции се украсување на мечка со лисја од бреза и кружен танц.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (руски) [1]