Балман (модна куќа)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Балман е француска луксузна модна куќа која била основана од Пјер Балман во 1946 година. Во 2016 година, Mayhoola Investments, инвестициски фонд поддржан од емирот на Катар, го купил Балман за бројка пријавена како приближно 500 милиони евра (548 милиони долари). 

Во моментов работат 16 продавници со монобренд, вклучувајќи го и оној кој неодамна беше инаугуриран во Лос Анџелес и планира да отвори уште триесет во следните 4-5 години. Следна на листата се особено продавница во Милано преку Монтенаполеоне во април 2018 година, а друга во Мајами следниот ноември..[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Балман е роден во 1914 година во Франција. Неговиот татко поседувал бизнис со драперии, а неговата мајка и сестра имале моден бутик, каде што често работел по смртта на неговиот татко во 1921 година. Тој присуствувал на "Ecole des Beaux-Arts" во 1933-1934 со намера да студира архитектура, но наместо тоа, го потрошил мнозинството од своето време дизајнирање фустани. Откако работеше за ателје Роберт Пике како слободен уметник и трошејќи време со Едвард Молине, тој го напушти училиштето за да работи за Молине. Кон крајот на 1930-тите, тој служел во француските воздухопловни сили и армискиот пионерски корпус. По објавувањето на мирот, тој работел во Луциен Лелонг и ја отворил својата модна куќа под негово име во 44 година, во Фран Франсоа 1ер во Париз. Тој ја издаде својата прва колекција во октомври 1945 година и неговиот прв мирис, Џоли Мадам во 1949 година.[2][3]

Пјер Балман и глумицата Рут Форд, фотографирана од страна на Карл Ван Вехтен, 1947

Во периодот по Втората светска војна, Пјер Балман бил "крал на француска мода" и облечени ѕвезди, меѓу кои и Ава Гарднер и Брижит Бардо, прва дама на Никарагва, Надеж Портокареро, и кралица Сирикит од Тајланд.

Наследници[уреди | уреди извор]

По смртта на Балман во 1982 година, куќата ја водеше Ерик Мортенсен, опишан од Вог како десна рака на Пјер Балман. Мортенсен се придружил во куќата за да работи како асистент на Балман во 1951 година. По наследникот Балман, Мортенсен работеше за одржување на брендот естетски во постојаниот свет на мода, а сепак го одржува прогресивниот дух на креативност во модната индустрија. Тој ја напуштил куќата во 1990 година. По неговото заминување, дизајнерот Ерве Пјер ја презеде функцијата до 1992 година како директор на облека и висока мода.

Веројатно највлијателниот дизајнер кој го презеде Балман беше Оскар де ла Рента, кој ја предводеше куќата помеѓу 1993 и 2002 година. Веќе мода ветеран пред да се приклучи на Балман, Де Ла Рента донесе познат лик на брендот Балман. Тој живеел во Њујорк поголемиот дел од својот живот, иако е роден во Доминиканската Република и станал натурализиран државјанин на Соединетите Американски Држави во 1971 година. Тој се вклопува во естетскиот дизајн на Балман, со око за детали и класични силуети. Тој, како Балман, претпочиташе скромен и едноставен дизајн, наместо екстремно украсен и блескави стилови. Високата мода страдаше во тоа време, бидејќи беше крајно непрактично дело, па така Оскар се приклучи на брендот со цел да се оспори и да му помогне во почетокот на падот на модата.[4]

По заминувањето на Оскар Де Ла Рента Кристоф Декарнин пристапи во куќата во 2005 година. Спротивно на сите дизајнери пред него, Декарнин инсистираше да се донесе бренд во 21 век. Тој се залагаше за неверојатно скапи цени и блескави парчиња кои остро се спротивставија на репутацијата на етикетата за нејзините класични и луксузни дизајни. Тој се смета за "ѕвезда дизајнер", а брендот стана повеќе за неговиот статус на ѕвезда отколку за неговата облека. Во април 2011 година, Балман објави дека Дескарнин требало да биде заменет од Оливер Рустин.[5][се бара извор]

Рустин се приклучи на компанијата во 2009 година, откако присуствуваше на престижната француска модна школа и работеше под Роберто Кавали. Додека му се допадна естетиката на Декарнин, тој сакаше да ја насочи етикетата кон пофини аспекти на француската мода. За време на неговото назначување, Рустин беше релативно непознат дизајнер, и донесе многу потребно свежо преземање на естетиката на брендот што останува до ден-денес. Тој беше заслужен за додавање азиски влијание врз облеката, бидејќи Азија има огромен дел од купувачите на брендот.[6]

Поновата историја[уреди | уреди извор]

Во април 2016 година, Балман ја отвори својата водечка продавница во Њујорк во Сохо.[7]

Главни дизајнери на Балман[уреди | уреди извор]

 • 1945-1982: Пјер Балман 
 • 1982-1990: Ерик Мортенсен 
 • 1990-1992: Херве Пјер Брајар 
 • 1993-2002: Оскар де ла Рента
 •  2002: Лоран Мерсиер 
 • 2003-2006: Кристоф Лебур 
 • 2006-2011: Кристоф Декарнин 
 • 2011-: Оливие Рустенг Од 1947 до 1976 година режисер (режисер) на Балман беше Џинет Спание.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Muret, FashionNetwork.com, Dominique. „Balmain to leverage Olivier Rousteing's pull in ambitious expansion drive“. FashionNetwork.com (англиски). Посетено на 2018-01-26.
 2. “Balmain.” Vogue English. Accessed January 24, 2014. Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно.
 3. English, Vogue. „Balmain“. Vogue English (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-09-30. Посетено на 2017-09-30.
 4. Duffy, Martha. "Mais Oui, Oscar!" Time 141, no. 6 (February 8, 1993): 68.
 5. Horyn, Cathy. „Balmain Taps an Inside Man“.
 6. “Exclusive Interview with Balmain’s Olivier Rousteing.” The D’Vine. Accessed January 26, 2014.[мртва врска]
 7. „Balmain's New York Flagship Is Finally Open For Business“ (англиски). 2016-04-05. Посетено на 2016-04-27.