Балкесир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Balıkesir
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Balıkesir во Турција
Местоположба на покраината Balıkesir во Турција
Земја Турција
Регион Мармара
Површина
 • Total 12,496 km2 (4,825 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 1.152.323
 • Густина 92/km2 (240/sq mi)
Повик. бр. 00266*******
Рег. таб. 10

Балкесир (турски: Balıkesir) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Балкесир. Покраината има 1.076.347 жители (2006) и површина од 12.496 km². Поделена е на 4 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]