Балкански зелкар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балкански зелкар
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Pieridae
Род: Pieris
Вид: -{P. balcana}-
Биномен назив
-{Pieris balcana}-
-{Lorkovic}-, 1970

Балкански зелкар[1] (Pieris balcana) е пеперутка од видот на белци. Пеперутката ја има и во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа пеперутка е многу слична со репкиниот белец. Двата вида на пеперутки и споделуваат ист простор на живеење. [2] Главен извор на исхрана на ларвите е зелката, и оттука доаѓа и името на пеперутката.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Српски називи дневних лептира (Lepidoptera: Hesperioidea i Papilionoidea)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 26. 06. 2013. Посетено на 28. 04. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
  2. Поповић, Милош; Ђурић, Милан (2011). Дневни лептири Србије приручник. ХабиПрот.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Tolman,T.; Lewington, R.(2008), Collins butterfly guide