Балкански белец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балкански белец
The Macrolepidoptera of the world (Taf. 27) (8145244873).jpg
Цртежи од Адалберт Зајц за белците.
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Pieridae
Род: Leptidea
Вид: L. duponcheli
Биномен назив
Leptidea duponcheli
(Staudinger, 1871) [1]

Балканскиот белец (Leptidea duponcheli) е пеперуга од семејството на пеперуги Белци. Оваа пеперуга ја има и во Македонија.

Подвидови[уреди | уреди извор]

  • L. d. duponcheli, Европа
  • L. d. lorkovici (Pfeiffer, 1932) Турција, Сирија
  • L. d. maiae Alberti, 1969 Кавказ
  • L. d. vartiani Gross & Ebert, 1975 Иран

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа пеперуга живее во Јужна Европа, Балканот, Мала Азија па сè до Персија. Горната страна на пеперугата е воглавно бела со потемни нијанси на врвовите на крилјата. Долната страна на пепрругата е жолтеникава.[2] Ларвите се хранат со растенијата Onobrychis и Leguminosae.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Staudinger in Staudinger & Wocke, 1871 Catalog der Lepidopteren des europaeischen Faunegebiets (Edn. 2)
  2. Seitz, A. ed. Band 1: Abt. 1, Die Großschmetterlinge des palaearktischen Faunengebietes, Die palaearktischen Tagfalter, 1909, 379 Seiten, mit 89 kolorierten Tafeln (3470 Figuren) Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]