Балиско-сасачки јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Балиско-сасачки јазици
Географска
распространетост:
Индонезија, Виетнам
Класификација: австронезиски
Гранки:

Балиско-сасачките јазици се група австронезиски јазици од подгрупата на малајско-полинезиски јазици. Јазиците се зборуваат на островите во Индонезија, поточно на Сумбава, Бали и Ломбок.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група спаѓаат следните јазици:

Поврзано[уреди | уреди извор]