Баликесир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Балекесир (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баликесир
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Баликесир во Турција
Местоположба на покраината Баликесир во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total12,496 км2 (4,825 ми2)
Повик. бр.00266*******
Рег. таб.10

Баликесир (турски: Balıkesir) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Балкесир. Покраината има 1.076.347 жители (2006) и површина од 12.496 км2. Поделена е на 4 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]