Балансирано учество на мажите и жените

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Балансирано учество на мажите и жените е важен услов за важен услов за еднаквост меѓу мажите и жените, со поделба на позициите на моќ и одлучување (од 40 до 60 проценти од секој пол) меѓу мажите и жените во секоја јавна сфера од општественополитичкиот живот.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. "Водич во феминистичката и родовата терминологија". Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје. 2007-05-30. Посетено на 2007-06-22.