Баланос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Баланос во грчката митологија била нимфа.

Митологија[уреди | уреди извор]

Била една од хамадријадите, нимфа на храст како вид от Quercus ilex и Quercus aegilops.[1]

Биологија[уреди | уреди извор]

Латинското име на оваа личност (Balanus) е назив за род от во рамки на групата ракови.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. -{theoi.com: Hamadryades}-
  2. „Balanus“. Обединет таксономски информативен систем. (англиски)