Балаж Борбеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Балаж Борбели (2 октомври 1979) е пензиониран словачки меѓународен фудбалер . Неговите поранешни клубови биле Дружственик Вракуњ, ФК ШТК 1914 Шаморин и АЕЛ Лимасол . Во моментот е менаџер на неговиот поранешен клуб ФК Петржалка .

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Тој е по потекло Унгарец,[1] но е оден во Чехословачка и почнал да игра фудбал за клубот на својот роден град ФК ДАЦ 1904 Дунајска Стреда додека не се приклучил на Артмедија Петржала , клубот каде што ќе ужива во неговиот најголем успех.[2] Тој бил капитен на Артемидија Петржалка која стигна до групните фази на Лигата на шампионите 2005-06 .[3] По овој успех, тој се преселил во германската Бундеслига, во 1. ФК Кајзерслаутерн, каде што поминал една и пол сезона. Тој се мачел со повреда и се вратил во Артемидија Петржалка во летото 2007 година.[4]

Тој повторно се преселил во странство кога романскиот клуб Тимишвар го повикач Борбеј за да им помогне во зајакнувањето на двојата одбрана во јануари 2008 година.[5] Тој му помогнал на Тимишоара да стигне до плеј-офот на Лигата на шампионите 2009-10, кога клубот испаднал од германскиот ФК Штутгарт .

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Борбели има 15 настапи за фудбалската репрезентација во Словачка ,[6] вклучувајќи и играње во квалификациите за УЕФА Еуро 2008 .[7]

Почести[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

 • Словачка : 2004-05 , 2007-08
 • Словачкиот куп : 2003-04 , 2007-08
 • Словачки Супер Куп : 2005

Менаџер[уреди | уреди извор]

Петржалка
 • 3. Лига : Победници 2017-18

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Sperk, Oliver (13 October 2006). „FCK-"Patient" Balázs Borbély fit“. Speyerer Rundschau (германски). Die Rheinpfalz (238): 8. Der Hobby-Tennisspieler mit slowakischem Pass und ungarischer Nationalität – in seiner auf der Großen Schüttinsel in der Donau gelegenen südslowakischen Heimatstadt Dunajska Streda der Normalfall – hat in den vergangenen neun Monaten richtig gut Deutsch gelernt.
 2. Polgár, László (12 September 2005). „Borbély Balázs: Még ma sem tudom elhinni, ami velünk történt“ (унгарски). Nezmetisport.hu. Посетено на 23 March 2012.
 3. Fisher, Stewart (30 October 2005). „Slovak champions to attack“. Sunday Herald (Glasgow).[мртва врска]
 4. „Borbély: Teším sa na Petržalku“ (словачки). Pravda.sk. 3 May 2007. Посетено на 23 March 2012.
 5. „Politica de transferuri la Poli Timisoara“ (романски). Netsport.ro. 7 January 2008. Архивирано од изворникот на 9 January 2008.
 6. Mamrud, Roberto (11 December 2009). „Slovakia - Record International Players“. RSSSF. Архивирано од изворникот на 8 February 2011. Посетено на 23 March 2012.
 7. „Slowakei mit Vittek und Borbely“ (германски). kicker.de. 28 May 2007. Посетено на 23 March 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]