Балада за орканата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Балада за орканата“
РежисерАцо Алексов
СценаристВидое Видичевски
НастапуваатЉупка Џундева
Стојан Гогов
Тодор Николовски
Петре Прличко
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1970
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Балада за орканата“ - македонски телевизиски филм од 1970 година. Го режирал Ацо Алексов, а сценариото го напишал Видое Видичевски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Љупка Џундева
Стојан Гогов
Тодор Николовски
Петре Прличко
Ристо Шишков

Надворешни врски[уреди | уреди извор]