Бакутисов Брег

Координати: 74°45′S 120°0′W / 74.750° ЈГШ; 120.000° ЗГД / -74.750; -120.000
Од Википедија — слободната енциклопедија

Бакутисов Брег (англиски: Bakutis Coast) — дел од бреговата линија на Земјата на Мери Берд, Западен Антарктик. Се протега од точка спроти источниот дел на островот Дин (74°42′S 127°05′W / 74.7° ЈГШ; 127.08° ЗГД / -74.7; -127.08), па до ’ртот Херлахер, или пак меѓу Хобсовиот Брег на запад[1] и Волгриновиот Брег на исток. Го опфаќа просторот меѓу 127°05' ЗГД и 114°12' ЗГД. Брегот е обиколен од неколку големи ледени острови и мошне пространиот Гецов Леден Гребен. За првпат е забележан од посадата на Антарктичката служба на САД (1939–1941) и картографски исцртан со воздушни снимки направени во операијата „Скок во височина“ (1946–1947), обете предводени од адмиралот Ричард Берд. Геолошки топографскиот институт на САД извршил целосно картирање на брегот користејќи теренски земјомер и воздушни снимки на Воената морнарица од 1959 до 1966 г.

Брегот го добил името со одлука на Советодавната комисија за антарктички имиња во чест на контраадмиралот Фред Бакутис, командант на Силите за поморска поддршка на Антарктикот од 1965 до 1967 г.

Во задгрбнината на Бакутисовиот Брег се наоѓала поларната станица „Берд“, сместена 500 км копнено од самиот брег.

Извори[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

74°45′S 120°0′W / 74.750° ЈГШ; 120.000° ЗГД / -74.750; -120.000