Бакнеж крај прозорецот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бакнеж крај прозорецот
Edvard Munch - Kiss by the window (1892).jpg
Творец Едвард Мунк
Година 1892
Димензии 73 см × 92 см
Место Национален музеј на Норвешка, Осло, Норвешка

Бакнеж крај прозорецот или Бакнување крај прозорецот — слика маслено сликарствомасло на платно од Едвард Мунк, изработена во 1892 година која денес се наоѓа во Националната галерија на Норвешка. Претставува дел од циклусот познат како The Frieze of Life, кој го третира циклусот на животот, смртта и љубовта и бил создаден меѓу 1893 и 1918 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]